• Español
  • English
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Español
  • English
  • facebook
  • twitter
  • rss
TNI D&D
  • Home
  • About us
    • About us
    • People
    • Partners
    • Researchers
    • Contact us
    • In the media
    • Newsletter
  • Newsroom
    • Press contacts
    • Press releases
    • Resources
    • Drugs in the news
  • Issues
    • Drug policy debate in the Americas
    • Decriminalization
    • Proportionality of sentences
    • Harm reduction
    • Reclassification of substances
    • Safer crack use
    • Human rights
    • Regulation
    • Unscheduling the coca leaf
    • Ending the war on drugs
    • Alternative development
    • Cannabis
    • Producers of Crops
    • Law enforcement
    • ATS, Mild stimulants & NPS
    • European Drug Policy
    • Money Laundering
  • UN Drug
    Control
    • Conventions
    • UNODC
    • CND
    • INCB
    • UNGASS
  • Country
    information
    • Drug Law Reform on the Map
    • Central America
      • El Salvador
      • Guatemala
      • Honduras
      • Costa Rica
    • Latin America
      • Argentina
      • Bolivia
      • Paraguay
      • Brazil
      • Chile
      • Colombia
      • Ecuador
      • Peru
      • Uruguay
      • Venezuela
    • Mexico
    • Caribbean
      • Jamaica
      • Belize
    • Afghanistan
  • Events
    • Expert Seminars
    • Informal Policy Dialogues
    • Public Events
    • Judges for Law Reform
  • Publications
    • Drug Policy Briefings
    • Drug Law Reform
    • Legislative Reform Series
    • The Human Face
    • Drugs & conflict
    • Drugs and the Law (CEDD)
      • Systems overload
    • Drug Markets and Violence
  • Weblog

 

El Parlamento neerlandés debate la UNGASS

El jueves 28 de febrero de 2008, la Comisión de Justicia del Parlamento neerlandés dedicó su debate a la revisión de la UNGASS. Martin Jelsma fue invitado en calidad de experto para compartir con la comisión las opiniones de TNI sobre la importancia del proceso de revisión. En su aportación, Jelsma destaca la oportunidad que ofrece el período 2008/9 para dar el gran paso de que la reducción del daño sea aceptada por todo el sistema de la ONU, evaluar el funcionamiento de organismos como la ONUDD y la JIFE, y abrir la puerta a una revisión del sistema de tratados sobre fiscalización de drogas de las Naciones Unidas. Información sólo disponible en neerlandés.

Hoorzitting drugsbeleid in internationaal perspectief

Vaste Tweede Kamercommissie voor Justitie - donderdag 28 februari 2008

Bijdrage van Martin Jelsma – Transnational Institute (TNI)

De aanstaande review van de drugs UNGASS biedt een historische kans om internationaal het drugsbeleid van de afgelopen tien jaar te evalueren en verbeteringen aan te brengen in het mondiale raamwerk. Het review proces start tijdens de 51st sessie van de Commissie voor Verdovende Middelen (CND) in Wenen van 10-14 maart. Tijdens een tweedaags thematisch debat zal daar de balans worden opgemaakt van de pogingen het afgelopen decennium om de UNGASS doelstellingen voor 2008 te realiseren, namelijk het ‘elimineren of significant verminderen’ van de illegale drugsmarkt. Vervolgens start een periode van wereldwijde reflectie die uit zal monden in een ministeriële bijeenkomst begin 2009 waar besluiten over de toekomst genomen zullen worden.

Volgens UNODC is er ‘belangrijke vooruitgang geboekt’ ook al zijn er een aantal terreinen waar de doelen ‘nog niet volledig bereikt zijn’. Al in haar laatste World Drug Report spiegelde UNODC de lidstaten voor dat de drugsmarkten gestabiliseerd waren dankzij de verscherpte maatregelen die sinds het 1988 Verdrag en de UNGASS in 1998 getroffen zijn. Nederland zal in Wenen hopelijk een van de landen zijn die dit vertekende beeld zal corrigeren. De realiteit is dat alle pogingen om de productie en handel van drugs via strafrechtelijke aanpak onder controle te krijgen, mislukt zijn. De repressie nog verder opvoeren zoals sommige landen doen met massale arrestaties, doodstraf, chemische besproeiingen en dergelijke extremiteiten hebben evenmin iets opgeleverd wat betreft vermindering van vraag en aanbod.

Genoeg reden dus om de VN afspraken over het internationale drugsbeleid eens serieus tegen het licht te houden. Thema’s die daarbij mijns insziens prioriteit hebben zijn de volgende:

Harm reductie
Het is hoog tijd dat het principe van harm reductie volledig geaccepteerd wordt op VN niveau. Rondom de wereld zijn in het afgelopen decennium harm reductie programma’s uitgebouwd, met name in het kader van HIV/AIDS preventie. Wat gemeengoed geworden is in heel Europa, een groot deel van Azië en meerdere Latijnsamerikaanse landen, is tot op heden niet volmondig geaccepteerd door de VN drugs bureaucratie. Zowel UNODC als de INCB doen in hun laatste rapporten al wel voorzichtige stappen richting acceptatie, maar een uitspraak van de CND, het beleidsbepalende VN lichaam, zou een belangrijke stap voorwaarts zijn. Andere VN organen zoals UNAIDS of de WHO ondersteunen al langer de terminologie en praktijk van harm reductie. Een actieve promotie van de harm reductie beginselen –zoals ook bepleit wordt in de recente uitgave van Ontwikkelingssamenwerking “Out of the Shadows”, is nu essentieel. In het UNGASS review process is op dit punt een doorbraak te bereiken waarmee een eind gemaakt kan worden aan een decennium van ambivalentie van het VN apparaat.

Functioneren van de VN drugs instellingen
In het review proces zou ook het functioneren van de VN drugs instellingen zelf onder de loep genomen moeten worden. Zowel UNODC als de INCB zijn de afgelopen tien jaar geplaagd door controverses. Een probleem voor UNODC is de grote afhankelijkheid van vrijwillge bijdragen waardoor de grote donoren veel invloed hebben. Dit heeft de cruciale functie van het kantoor om evenwichtige en onafhankelijke informatie aan te dragen, ernstig geschaad.

Wat betreft de INCB, die hanteert een zeer stricte interpretatie van de drugsverdragen waardoor de Board keer op keer landen –inclusief Nederland- op hun vingers tikt voor vermeende verdragsschending. Bovendien hult de INCB zich in een absurde geheimzinnigheid met een totaal gebrek aan transparatie en aansprakelijkheid, een VN orgaan totaal onwaardig. Keer op keer levert het jaarlijkse rapport (5 maart a.s. verschijnt het rapport over 2007) en de stroom van brieven van de INCB spanningen op en het wordt hoog tijd het ouderwets functioneren van deze quasi-juridische hoeder van de verdragen eens grondig ter discussie te stellen.

Openen van de discussie over de VN verdragen
Tenslotte, maar dat zal niet eenvoudig zijn tijdens het review proces, zou de deur geopend moeten worden naar een herziening van het verdragsstelsel. De drie verdragen hebben onmiskenbare inconsistenties die ooit opgelost moeten worden en vormen bovendien een obstakel voor een verdere ontwikkeling van een pragmatisch drugsbeleid.

  • Sommige harm reductie praktijken –zoals gebruikersruimtes- staan op gespannen voet met het nul-tolerantie uitgangspunt zoals vastgelegd in verschillende verdragsartikelen. 
  • Landen die willen experimenteren met een legale regulering van de cannabismarkt, waarover de Kamer zich al verschillende malen heeft uitgelaten, lopen steevast op tegen de juridische beperkingen van de VN verdragen.
  • Het verplichtende karakter van artikelen die strafrechtelijke vervolging eisen voor bezit, verkoop en teelt –ook voor kleine hoeveelheden- vormen een belemmering voor pogingen een humanere balans te vinden tussen repressie en bescherming. Meer flexibiliteit is nodig om de gevangeniscrisis in veel landen beheersbaar te maken en om pragmatischer om te kunnen gaan met teelt door kleine boeren, met name in de Andeslanden, Afghanistan en Burma waar harde aanpak tot grote spanningen leidt.
  • De juridische situatie van het coca blad, opgenomen in Lijst 1 van verboden verdovende middelen van het 1961 verdrag, moet worden opgehelderd. Het huidige verdragsartikel dat een einde eist van traditioneel coca-gebruik is niet alleen achterhaald maar ook gegrond in een koloniale houding zonder enig respekt voor inheemse kulturen.

Bijna 100 jaar na het eerste internationale drugsverdrag en bijna 50 jaar na het VN Enkelvoudig Verdrag van 1961, wordt het tijd deze problemen met de drugsverdragen op te lossen en een gemoderniseerd en meer flexibel controle-raamwerk uit te werken, bijvoorbeeld middels een nieuw Enkelvoudig Verdrag dat de huidige drie verdragen kan vervangen en mogelijk een apart verdrag voor cannabis geïnspireerd door de WHO Tabaksconventie. Lidstaten zullen de politieke angst moeten overwinnen dat het ter discussie stellen van de verdragen gelijk staat aan het openen van de doos van Pandora. De huidige verdragen zijn verouderd, ineffectief en incoherent, legitimeren onmenselijke repressie en bemoeilijken de zoektocht naar een humaan en effectief drugsbeleid.

  • Labels
    10-year Review | conventions | afghanistan | UNODC | UNGASS | cannabis | coca | INCB | harm reduction

Drugs in the News

  • Thailand cannabis: From a war on drugs to weed curries
    21.06.2022
  • Luxembourg law lets you smoke a joint - at home
    15.06.2022
  • Germany takes first step towards relaxing cannabis law
    14.06.2022
  • What Thailand’s legalization of marijuana means for Southeast Asia's war on drugs
    14.06.2022
  • What about the UN? Coming down off that high
    12.06.2022
  • Le projet de loi autorisant le cannabis à domicile adopté
    10.06.2022
More news

Weblog

    Statement on the UN Common Position and Task TeamStatement on the UN Common Position and Task Team
    15.04.2021
More weblog

Hilites

Balancing Treaty Stability and Change

balancing hilite

Inter se modification of the UN drug control conventions to facilitate cannabis regulation


Connecting the dots...

connecting dots hilite

Human rights, illicit cultivation and alternative development


Morocco and Cannabis

morocco cannabis hilite

Reduction, containment or acceptance


The Rise and Decline of Cannabis Prohibition

rise decline hilite

The History of Cannabis in the UN Drug Control System and Options For Reform


Tags

10-year Review  20 1998 UNGASS  26 2005 CND debate  8 2016 UNGASS  126 2019 HLM  5 activism  33 afghanistan  24 show all

Tags

10-year Review  20 1998 UNGASS  26 2005 CND debate  8 2016 UNGASS  126 2019 HLM  5 activism  33 afghanistan  24 hide
africa  11 albania  13 alternative development  118 alternatives to policing  2 amnesty  83 appellation of origin  3 argentina  32 asean  9 ATS  15 australia  98 austria  5 ayahuasca  6 bahamas  4 ballot 2012  155 banking  45 barbados  11 belgium  36 belize  10 bermuda  12 bolivia  115 brazil  93 brownfield doctrine  24 burma  44 california  209 cambodia  12 canada  521 cannabinoids  95 cannabis  3014 cannabis clubs  198 cannabis industry  393 caribbean  146 caricom  33 cbd oil  1 central america  5 chile  21 china  46 civil society  37 CND  129 coca  214 cocaine  70 coffee shop  218 cognitive decline  30 colombia  149 colorado  161 compulsary detention  19 conflict  4 conventions  255 corporate capture  49 corruption  4 costa rica  10 crack  54 craft cannabis  30 crime  76 czech republic  31 dark net  4 death penalty  2 decertification  1 decriminalization  888 deforestation  8 denmark  122 drug checking  40 drug consumption rooms  191 drug courts  22 drug markets  140 drug policy index  2 drug testing  7 drug trade  52 e-cigarettes  1 e-joint  2 ecstasy  64 ecuador  22 egypt  16 el salvador  2 environment  21 eradication  127 essential medicines  25 estonia  1 eswatini  7 european drug policy  81 expert advisory group  9 extrajudicial killings  95 fair trade  15 fentanyl  79 france  111 fumigation  25 gateway theory  29 georgia  3 germany  173 ghana  18 global commission  46 greece  19 guatemala  31 guatemala initiative  47 harm reduction  338 hemp  40 heroin  134 heroin assisted treatment  79 HIV/AIDS  61 home cultivation  101 honduras  3 human rights  252 ICC  1 illinois  10 incarceration  52 INCB  138 india  94 indigenous rights  1 indonesia  35 informal drug policy dialogues  22 inter se modification  14 iran  14 ireland  15 israel  63 italy  42 jamaica  170 japan  3 kava  3 kazakhstan  5 ketamine  27 khat  36 kratom  31 kyrgyzstan  1 laos  2 latin american debate  115 law enforcement  407 lebanon  43 legal highs  63 legalization  1533 lesotho  9 local customization  8 luxembourg  44 malaysia  7 malta  36 medical cannabis  639 mental health  44 methamphetamine  46 mexico  209 Mid-Term Review  1 mild stimulants  41 money laundering  54 morocco  119 naloxone  15 nepal  7 netherlands  307 new york  28 new zealand  67 NIDA  5 nitrous oxide  6 norway  18 NPS  10 opinion polls  126 opioids  147 opium  93 oregon  29 overdose kits  4 pakistan  9 panama  5 paraguay  4 pardon  2 patents  18 peace  22 peru  42 peyote  3 philippines  89 pleasure  5 police pacification  18 portugal  68 potency  2 precursors  6 prevention  3 prison situation  100 producers  140 prohibition  144 proportionality  110 psychedelics  13 psychosis  53 puerto rico  3 racism  29 reclassification  117 recriminalisation  36 regulation  1287 russia  36 sacramental use  11 safe supply  30 safer crack  29 scheduling  27 scientific research  141 sdg  2 security  14 senegal  1 sentencing  66 singapore  6 social justice  74 south africa  73 spain  79 st lucia  9 st vincent and grenadines  31 substance-use disorder  18 substitution treatment  31 sweden  28 switzerland  143 synthetic cannabinoids  30 taxation  46 teen use  43 thailand  64 thresholds  54 tobacco industry  17 tramadol  17 treatment  27 trinidad & tobago  15 tunisia  14 UK  270 UN Common Position  1 UN drug control  429 UNGASS  58 UNODC  110 uruguay  144 US drug policy  1164 vaping  2 venezuela  5 vietnam  5 violence  131 WHO  62 world drug report  11

This website

UN Drug Control

In 2011 the 1961 UN Single Convention on drugs will be in place for 50 years. In 2012 the international drug control system will exist 100 years since the International Opium Convention was signed in 1912 in The Hague. Does it still serve its purpose or is a reform of the UN Drug Conventions needed? This site provides critical background.

Drug Law Reform on the map

dlronthemap_und

Copyright © 2016 Drug Law Reform in Latin America

Website by WebWolf